Najczęściej zadawane pytania

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na Najczęściej zadawane pytania, by pomóc Państwu jak najlepiej zrozumieć jak działamy

MentalPress

Jaka jest różnica pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą ?

Bardzo często psychoterapeuta jest także psychologiem. Psycholog to osoba, która ukończyła wyższe studia magisterskie na kierunku psychologia, a psychoterapeuta jest specjalistą, który dodatkowo po studiach ukończył 4-letni podyplomowy specjalistyczny kurs psychoterapii lub studia podyplomowe (także 4-letnie) i ma doświadczenie kliniczne w pracy psychoterapeutycznej. Taki kurs obejmuje wiele godzin wykładów, warsztatów i superwizji własnej pracy terapeutycznej pod okiem doświadczonych, certyfikowanych psychoterapeutów.

Czy warto zgłosić się do psychologa w przypadku problemów w związku ?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od źródła problemów, które występują w konkretnym związku i sytuacji panującej między partnerami. Na pewno warto skorzystać z pomocy psychoterapeuty, gdy oboje czujecie, że jej potrzebujecie, gdy oboje chcielibyście coś zmienić, ale nie wiecie jeszcze jak lub dotychczasowe wysiłki zawiodły. Warunkiem powodzenia terapii jest wytężona praca obu osób w związku.

Czy nerwica natręctw jest uleczalna ?

Terapia w przypadku nerwicy natręctw może okazać się skutecznym rozwiązaniem. Często jest jednak uzupełniana leczeniem farmakologicznym. Cechą zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych są myśli natrętne lub nawracające czynności przymusowe.

Celem terapii jest uświadomienie pacjenta o źródle tych zachowań oraz wskazanie sposobów radzenia sobie z nimi.

Czy mam depresję ?

Nie we wszystkich przypadkach depresja jest prawidłowo rozpoznawana. Szacuje się, że około 50% chorych na depresję nie trafia do lekarzy specjalistów. Dzieje się tak, ponieważ często objawy depresji są niespecyficzne, ograniczony jest dostęp do poradni specjalistycznych oraz dlatego, że czasami nasilenie objawów jest niewielkie albo nakładają się na inne. O depresji atypowej (inaczej maskowanej lub depresji z objawami somatycznymi) mówimy wtedy, gdy obniżonemu nastrojowi towarzyszą inne objawy z różnych układów czy narządów, np.: bóle kręgosłupa, bóle brzucha, bóle oraz kołatanie serca, bóle głowy, bezsenność.

Dolegliwości te utrzymują się, mimo że wykluczymy jakiekolwiek ich przyczyny (wykonane badania dodatkowe nie wykazują żadnych nieprawidłowości). Około 90% chorych ma myśli samobójcze, wyraża niechęć do życia, myśli o odebraniu go sobie. Specjaliści wskazują, że ryzyko targnięcia się na swoje życie wynosi 15-25% w ciągu całego życia chorego i zależy od nasilenia choroby. Największe zagrożenie odebrania sobie życia przez pacjentów występuje w okresie bezpośrednio po wypisaniu ze szpitala, kiedy to w wyniku leczenia obserwujemy wzrost aktywności chorego, ale nie nastąpiła jeszcze poprawa obniżonego nastroju. Podwyższone ryzyko samobójstwa utrzymuje się przez blisko rok od opuszczenia szpitala, a także w przypadku nadużywania alkoholu oraz substancji psychoaktywnych (narkotyków).

 

Co może dać mi psychoterapia ?

Przede wszystkim psychoterapia zwiększa wgląd emocjonalny i intelektualny, pozwala poznać źródło problemów i trudności, prowadzi do ich zrozumienia i daje szansę na zmianę dotychczasowych schematów myślenia i działania. Dzięki analizie własnych myśli, uczuć, potrzeb, zachowań osoba może lepiej poznać siebie, motywy własnych zachowań i dążyć z większą samoświadomością i zgodą z własnymi potrzebami do ich zmiany.

Psychoterapia także wpływa na zmniejszenie poczucia cierpienia, zwiększa harmonię wewnętrzną i pozwala żyć oraz podejmować ważne decyzje życiowe w zgodzie z sobą i z uwzględnieniem rzeczywistości w jakiej żyjemy.

Co jest bardziej skuteczne w leczeniu depresji - leki czy psychoterapia ?

Są różne stanowiska i podejścia do leków oraz psychoterapii, jednak najczęściej w leczeniu depresji praktykuje się łączenie farmakologii z psychoterapią.

Leki powodują poprawę samopoczucia psychicznego i fizycznego, a tym samym zwiększają możliwość korzystania z psychoterapii, docierania do mechanizmów i przyczyn problemów.

Jakie osoby potrzebują pomocy psychoterapeutycznej ?

Z pomocy psychoterapeutycznej korzystają osoby, które cierpią między innymi na depresję, nerwice, problemy związane z rozwojem osobowości, ale także osoby, które chcą:

  • lepiej poznać siebie i odpowiedzieć sobie na pytanie, „Kim chcę być?” „Jaki/Jaka jestem?”;
  • zwiększyć niezależność myślenia, działania i podejmowania decyzji;
  • zrozumieć własne emocje, przeżycia, myśli, przekonania i potrzeby;
  • poradzić sobie z przeżywanym smutkiem, złością;
  • zwiększyć pewność siebie, poprawić własną samoocenę i lepiej radzić sobie z krytyką i oceną innych osób;
  • efektywniej radzić sobie w sytuacjach stresujących i kryzysowych;
  • poprawić swoje relacje interpersonalne;
  • zrozumieć i otworzyć się na myśli i uczucia innych osób wobec siebie;
  • odnaleźć i zwiększyć poczucie sensu w swoim życiu;
  • zrozumieć i przepracować przyczyny i źródła problemów, z którymi borykają się na co dzień;

Jak długo trwa psychoterapia ?

W psychoterapii w przeciwieństwie do medycyny nie ma standardowych procedur.
Każdy problem zgłaszany przez klienta wiąże się z jego osobistą sytuacją i historią. Dlatego nie można ustalić uniwersalnego programu leczenia depresji,
etapów wychodzenia z nerwicy czy 10 kroków dla nie mogących schudnąć.
Trudno także na początku określić, jak długo będzie trwała terapia. Można to w przybliżeniu zakładać na podstawie rodzaju i ilości problemów.
Jednak często w trakcie pracy nad jednym tematem, ukazują się następne. Zdarza się też, że poprawa następuje szybciej, niż można by się tego spodziewać.

Czas ten zależy także częściowo od podejścia w jakim pracuje psychoterapeuta.
Dlatego na tak ogólne pytanie można odpowiedzieć jedynie, że terapia może trwać od kilku tygodni do kilku lat.